פסיכולוג קליני לוגו

ייעוץ בבחירת מקצוע

בעולם המודרני, בחירת עיסוק או מקצוע, היא בחירה משמעותית כמעט כמו, או עבור אנשים מסוימים בדיוק כמו, בחירת בן זוג לחיים. אנו מבלים שעות רבות מחיינו בעבודה, ויש משמעות רבה למציאת עיסוק שיהלום את הכישורים ואת הרצונות שלנו.

הייעוץ בתהליך בחירת מקצוע מורכב משני שלבים. הראשון הוא בדיקת הכישורים והיכולות של האדם, והתאמת מקצועות התואמים את הכישורים והיכולות הללו. חשוב לדעת מה הם כישוריו של האדם ובאיזה מקצוע יש לו את מירב הסיכויים להצליח.

אך התאמה זו אינה מספיקה כשלעצמה. אדם יכול להתאים לעבוד במספר מקצועות, אך לא כולם יהלמו את נטיותיו ואת צרכיו. ברור הצרכים ותחומי העניין הוא השלב השני והנוסף בדרך. כל אדם שם דגש שונה על מאפיינים אחרים של המקצועות השונים. לאחד חשובה עבודה עם אנשים, לאחר אתגרים מקצועיים ולשלישי מקצוע המערב פיתרון בעיות מורכבות.

בתוך תהליך שכזה, באים לידי ביטוי צרכיו של האדם, כפי שהוא חווה אותם וכפי שהם מתבטאים בסביבה ממנה הוא מגיע. לעיתים, תהליך וליווי מתאימים בצומת של בחירה בקריירה, עשויים למנוע שנים של התלבטות ומפחי נפש. ייעוץ מסוג זה מתאים לצעירים העומדים לפני לימודים, אך גם לאנשים המצויים במהלכה של קריירה, המתלבטים על המשך דרכם.

כיום אני עוסק בעיקר בתהליכים של ליווי אנשים באמצע החיים, בתוך קריירות, המתלבטים על המשך הכיוון שלהם.

ד"ר יונתן הנדלזלץ- פסיכולוג קליני מומחה-מדריך, מורשה להיפנוט.
שמואל הנביא 8, הוד השרון.