פסיכולוג קליני לוגו

טיפול באמצעות האינטרנט

במהלך עבודתי מצאתי שלעיתים, טיפול פסיכולוגי בזום (או באמצעות כל דרך אחרת באינטרנט או בטלפון) הוא כורח המציאות ולפעמים טיפול שכזה יכול להיות חוויה עדיפה ואולי אף נדרשת. זאת על אף שבאופן עקרוני אני מאמין שטיפול פסיכולוגי הוא חוויה בינאישית הדורשת מפגש פנים אל פנים, כמו שאנשים נפגשו פעם, לפני עידן המחשב והאינטרנט. הקורונה, נתנה דחיפה מרשימה לשימוש בכלים כגון זום לטיפול, והראתה לנו כי טיפול פסיכולוגי יכול להתקיים גם כאשר המציאות מאתגרת.

אני מוצא שהתחום של טיפול באמצעות האינטרנט מעניין אותי גם כמטפל, אבל גם כחוקר שמתעניין בהתפתחות של טיפול פסיכולוגי. במהלך שנות עבודתי כפסיכולוג קליני טיפלתי רבות באמצעות סקייפ (Skype), זום או באמצעים אחרים, באנשים הסובלים מקשיים שונים במקומות רבים ורחוקים. כך, למרות שפגישה פנים אל פנים היא עדיפה, לא תמיד הדבר מתאפשר. למשל, ישראלים החיים בארצות אחרות (באופן קבוע או ברילוקיישן), מבקשים לפגוש מטפל ישראלי, שמכיר את חוויות החיים שלהם, ועבורם, טיפול בזום למשל הוא אפשרות טובה. בעיקר כאשר אנשים חיים במקומות מרוחקים, שקשה למצוא מטפל מתאים להם באזור.

הטיפול יכול להתאים גם לאנשים שמסיבה מסוימת לא יכולים לעזוב את הבית, מסיבה פיזית או נפשית. נכות פיזית יכולה להקשות מאוד על יציאה מהבית, כמו גם קשיים נפשיים. הטיפול באמצעות תוכנות כגון זום, או חלופות אינטרנט אחרות, יכול לאפשר מפגש, גם ברגעים או מקומות שקשה להיפגש. חשוב להדגיש שיש הרבה סוגים של דרכי תקשורת. מפגישה שהיא כמעט פנים אל פנים (שיחת וידאו של זום למשל) ועד תוכנות צ'אט, שיחות טלפון או חילופי מיילים.

לכל מטופל מתאימה אפשרות אחרת, וכל מטופל יכול להיעזר בדרכים שונות, בזמנים שונים. בעולם הטיפול הפסיכולוגי המסורתי מקפידים על פגישה פנים אל פנים. העולם המודרני בחוץ עובר לפגישות וירטואליות. אי אפשר לדעת כיצד יראו פגישות בכלל, ופגישות טיפוליות בפרט בעוד מאה שנים או אפילו בעוד עשור. מה שברור לי,  שגם בעולם הטיפול הפסיכולוגי אפשר למצוא מקום להתקדמות טכנולוגית ולדעת כיצד לנצל אותה ולהשתמש בה.

לי כמטפל חשובה הפגישה פנים אל פנים. פגישה בלתי אמצעית, ואני תמיד מעדיף אותה כשהיא אפשרית. ולכן, ההחלטה על אמצעי הטיפול, מגיעה רק לאחר מחשבה ודיון משותפים. חשוב לזכור שזום / אינטרנט, אימייל או כל אמצעי תקשורת אחר, הם רק דרך לאפשר מפגש טיפולי שהוא לב העניין.

פרופ' יונתן הנדלזלץ- פסיכולוג קליני מומחה-מדריך, מורשה להיפנוט.

שמואל הנביא 8, הוד השרון.

תפריט נגישות