פסיכולוג קליני לוגו

טיפול בהיפנוזה

הטיפול בהיפנוזה הוא טיפול פסיכולוגי יעיל מאוד, שמתבסס על תופעה מאוד פשוטה ויומיומית-  אנו מדמיינים או חושבים על דברים והגוף שלנו מגיב בהתאם. היפנוזה הינה מצב של קשב ממוקד וריכוז מוגבר ברעיון שמאפשר עבודה טיפולית יעילה וממוקדת. זו שיטת טיפול שאנשים משתמשים בה מאז ימי קדם והיא קשורה למגוון תופעות.

בניגוד לדעות הקדומות שיש לעיתים לאנשים לגבי היפנוזה, זה אינו מצב של חוסר שליטה והאדם המהופנט אינו נתון לחסדיו של המהפנט. להיפך, המצב ההיפנוטי הוא מצב של שליטה מלאה ואדם הנמצא בתהליך כזה לעולם לא יעשה או יגיד דברים שהוא אינו מעוניין בהם. בכל שלב של הטיפול האדם המהופנט נמצא בהכרה ושולט בעצמו ובמעשיו בצורה מלאה.

ניתן לומר, שכל היפנוזה היא היפנוזה עצמית. ולמעשה, כמטפל, אני מאפשר למטופל להשתמש בכוחות ובכלים הקיימים בעולמו הפנימי, מאפשר לו לממש את הפוטנציאל שלו ולהתמודד עם הקשיים אותם הוא חווה. מטרת המטפל היא לעזור למטופל להבין את משמעות הבעיה ולכוונו לשימוש בכישרונו להפנוט עצמי למטרה חיובית.

הטיפול בהיפנוזה הוא טיפול היעיל למגוון רב של בעיות פסיכולוגיות או בעיות שלא נמצא להם מקור רפואי. ניתן להשתמש בהיפנוזה להתמודדות עם הפרעות חרדה (מצבי חרדה, פוביות כגון פחד מטיסה, מעליות וכו'), הפרעות פסיכוסומטיות, הפרעות בשינה וכן גם מצבים רפואיים אחרים שקשורים למצבי לחץ כגון: תסמונת המעי הרגיז, בעיות עור, בעיות בתפקוד המיני ועוד.

כן ניתן להשתמש בהיפנוזה לצורך התמודדות עם כאב כרוני או אקוטי ממקור פסיכוגני או ממקור גופני. גם בהתמודדות עם הרגלים והתמכרויות (עישון, אכילה, כסיסת ציפורניים ועוד) ניתן להשתמש בכלים היפנוטיים. כמו כן, ההיפנוזה משמשת גם כאמצעי לשיפור פוטנציאל הביצוע בתחומים רבים כגון ספורט, משחק או כל סוג של לימוד.

אני משתמש בהיפנוזה ככלי טיפולי נוסף לטכניקות טיפוליות אחרות ומציע אותו ככלי משלים לטיפולים או ככלי טיפולי עיקרי בבעיות מסוימות. חשוב לדעת שזו דרך טיפול הדורשת את מעורבותו של המטופל, בדומה לשיטות טיפול אחרות.

פרופ' יונתן הנדלזלץ- פסיכולוג קליני מומחה-מדריך, מורשה להיפנוט.
שמואל הנביא 8, הוד השרון.

תפריט נגישות