פסיכולוג קליני לוגו

טיפול בילדים ובנוער

כפסיכולוג קליני אני מאמין שטיפול בילדים ונוער דורש התמחות ספציפית. המטרה הראשונית שלי בטיפול פסיכולוגי בילדים ובבני נוער היא יצירת קשר ואמון. זהו שלב לא פשוט, אך הכרחי וברגע שמצליחים לרכוש את אמונו/ה של הילד או הילדה, עבודה טיפולית משמעותית נעשתה. הטיפול הפסיכולוגי בילדים ובבני נוער נעשה תוך שימוש במשחק ויצירתיות, וזאת בכדי לאפשר התמודדות ועיסוק בתכנים מתאימים. בכל גיל נדרשת מיומנות אחרת. לעיתים משחקים יותר ולעיתים מדברים יותר והרבה פעמים שם משחקים וגם מדברים.

לעיתים העבודה היא קצרה מאוד ומכוונת להתמודדות ספציפית, ולעיתים מדובר בליוויי ממושך יותר. ניתן להמשיל את הטיפול הפסיכולוגי בגיל זה לעבודת גינון של שתיל צעיר מאוד. לעיתים תמיכה קטנה ושינוי כיוון מסוים, יגרמו לשתיל להמשיך לצמוח לכיוון הנכון ולהפוך לעץ בריא וגדול. אולם, אותו שינוי כיוון קטן הופך להיות קשה עם השנים, כאשר העץ מסיבי וגדול יותר. על כן, קיימת חשיבות רבה לטיפול בבעיות בהווה, כאשר הן מתעוררות. לעיתים הרבה יותר קל לטפל בבעיות קטנות מאשר קשיים משמעותיים שמתגלים בהמשך.

טיפול פסיכולוגי בילדים ובני נוער מלווה בהדרכת הורים. פעמים רבות, באמצעות שינויים קטנים בסביבה, ניתן לעשות שינוי גדול בהתנהגות וברווחה הנפשית של ילדים או בני נוער. משפחה פועלת כמערכת, כאשר הסביבה משתנה, הילדה או המתבגר צריכים להגיב לשינויי. באמצעות הדרכת הורים טובה ניתן להשפיע רבות על רווחתם הנפשית ועל התנהגותם של ילדים. טיב הדרכת ההורים והתדירות שלה נקבע באופן אישי לפי צרכי הילדים וההורים.

פרופ' יונתן הנדלזלץ- פסיכולוג קליני מומחה-מדריך, מורשה להיפנוט.
שמואל הנביא 8, הוד השרון.

תפריט נגישות