פסיכולוג קליני לוגו

טיפול פסיכולוגי במבוגרים

בעבודתי עם מבוגרים אני עובד בעיקר מתוך מסגרת ההתייחסות של הגישה הדינאמית, תוך שימוש גם בכלים קוגניטיביים-התנהגותיים ובטכניקות של היפנוזה כאשר מתעורר צורך נקודתי לשימוש בהם.

טיפול פסיכולוגי דינאמי הוא סוג טיפול המכיל בתוכו גישות רבות שונות ומגוונות. ניתן לומר בכלליות, כי הטיפול מתבסס על ההנחה הבסיסית כי אנשים לא תמיד פועלים מתוך כוונה מודעת. לכל אחד מאיתנו יש לא מודע, שמכיל בתוכו חלקים רבים מעולמנו הפנימי. למרות שאנו חושבים שפעילותנו בעולם היא מכוונת ומודעת, למעשה, חלקים גדולים ממנה קשורים למניעים לא מודעים. בטיפולים מסוג זה, מתבצעת חקירה של עולם פנימי זה ושל האופן בו הוא משפיע על חיינו ולעיתים עלול להקשות עלינו.

להיות בטיפול פסיכולוגי דינאמי, אין פירושו שאנחנו עוסקים רק בעבר או בהיסטוריה. העבר ואירועים שקרו חשובים כדי להבין את הדברים המתרחשים בהווה, בחיים, אך הם לא עיקר העבודה. אנחנו כן עוסקים בהבנה של דברים שקרו, כדי לחשוב ביחד כיצד אפשר לשנות את מה שקורה כרגע. איך העבר משפיע על ההווה ודרכו על העתיד. אנחנו מבינים את זה מתוך היחסים שנוצרים בחדר הטיפולים ומתוך היחסים בהווה עם אנשים בסביבה. מטרת הטיפול היא לאפשר לאדם הבנה טובה יותר של מה שקורה בחייו, ומעבר להבנה זו, גם את היכולת לשנות.

זהו כמובן תיאור על קצה המזלג, שאינו מכיל בתוכו את כל העושר הנגלה בטיפול, אך הוא מאפשר להבין כי בסוג טיפול זה אנו מתמודדים עם אותם דברים המניעים אותנו, ומטרתו היא להפוך חלקים לא מודעים למודעים. לחיות חיים מלאים ועשירים, מתוך הבנה של הכוחות הפועלים עלינו. טיפול פסיכולוגי הוא הזדמנות לשינוי.

כאמור, למרות שעיקר העבודה שלי היא פסיכודינמית במהותה, כאשר מתעורר צורך כחלק מטיפול זה, לעבוד ספציפית עם כלים קוגניטיביים-התנהגותיים לטיפול בפחדים, חרדות או מצבים אחרים, אני עושה שימוש אף בהם. על אף שאני אני מאמין שטיפול פסיכולוגי מיטיבי הוא טיפול שבו המטפל והמטופל יושבים באותו החדר, אני עובד לא מעט באמצעות זום ואפליקציות אחרות ועוסק בטיפול פסיכולוגי באמצעות האינטרנט כאשר המטופל ואני מחליטים שזו האפשרות המתאימה ביותר בהתאם לנסיבות. הקורונה נתנה דחיפה לסוג כזה של מפגש, אך לעיתים אני פוגש כך מטופלים שלא יכולים להגיע לקליניקה בגלל מגבלות מכל סוג שהוא, או בגלל שהם גרים במקומות רחוקים.

מה שחשוב לי כמטפל זה להתאים את סוג הטיפול למטופל, ולא את המטופל לסוג הטיפול. חלק ממטרת הטיפול היא לחשוב ביחד מה מתאים עבור כל אחד, לקבוע את מטרות הטיפול ואת הדרכים בהם ננסה להשיג אותן.

פרופ' יונתן הנדלזלץ- פסיכולוג קליני מומחה-מדריך, מורשה להיפנוט.
שמואל הנביא 8, הוד השרון.

תפריט נגישות